Kayseri Otomatik Kapı | Sanec

Sızdırmaz kapı anlamına gelen hermetik kapı sistemleri,  genellikle,  hava izolasyonunun  yüksek olması gerekli ( ameliyathane, laboratuvar,  rontgen odası, soğuk hava odaları vb.) Ortamlarda kullanılır. Ancak her ortamın sızdırmazlık ihtiyacı farklılık gösterir, örneğin soğuk hava deposunun sızdırmazlık özelliği  ile röntgen odasının sızdırmazlık özelliği arasında çok büyük farklar vardır. Bu bağlamda hermetik özelliği taşıyan her kapı sizin ihtiyacınızı tam olarak karşılamayabilir.

Ameliyathanelerde kullanılan hermetik kapı sistemlerin genel özellikleri

Ameliyathane, tıpbi laboratuvar gibi ( uv ışınları kullanılan odalar ve rontgen odaları hariç) ortamlarda kullanılan hermetik kapılarda başlıca şu özellikler aranır.

  1. Yüksek hava ve ısı izolasyonu ( sızdırmazlık)
  2. Kullanılan kaplamaların antibakteriyel ve spor oluşumlarını engellemesi
  3. Homojen ve sudan etkilenmemesi
  4. Asit, hijyenik temizleyiciler ve benzeri aşındırıcı malzemelere karşı mukavemetli olması
  5. Darbe ve çizilmelere karşı mukavim olması
  6. Uzun yıllar özelliğini kaybetmemesi
  7. Geçiş sistemlerinde kullanılan ekipmanların hijyenik olması ( el yaklaşım sensörleri, diz&dirsek butonları vb..)

Ameliyathane kapılarında piyasada ekonomik olması bakımından kullanılan başlıca kaplama malzemesi camdır, ancakcam kapılar kırılma riski,  düşük izolasyon, aşındırıcı maddelere karşı dayanıksız ve bakteri oluşumlarına karşı açık olduğu için standartlara uygun değildir. Yüksek standartlı ameliyathanelerde compact laminat kaplamalı panel kapılar kullanılır. Hermetik kapı yaptırırken mutlaka uzman bir firmadan teknik destek isteyiniz.

Örnek Uygulamalar